Ayı Piyasası Nedir?

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı Piyasası Nedir? Ayı piyasası ismiyle anılan bu kavram sadece Forex işlemleri için geçerli olmamakla birlikte, tüm finansal piyasalar içerisinde sıkça kullanılmakta olan bir terimdir. Ayı piyasası, aynı zamanda İngilizce bearish market şeklinde de kullanılmaktadır. Ayı ve Boğa piyasası terimleri sadece kripto paraların bulunduğu piyasalarda değil, finans piyasalarının hemen hemen tamamında sıkça kullanılmakta olan önemli bir kavramdır. Ayı piyasası nedir? Ayı piyasası nasıl gerçekleşir? Ayı piyasası ne anlama gelmektedir? Ayı piyasası olduğunu nasıl anlarım? ve yatırımcılar tarafından buna benzer ayı piyasası hakkında sorulan soruları yanıtlayacağız.

Ayı piyasası (bear market) piyasanın fiyatlarının düşüş trendinde ve karamsar bir pozisyonda olduğunu ifade eden dönem için kullanılmaktadır. Ayı piyasası olması durumunda ana trendin aşağı yönlü olduğunu anlamaktayız. Özellikle kripto para piyasasında sıkça duyduğumuz bu terimin yanı sıra boğa piyasasında iki güçlü hayvandan esinlenilmektedir.

Ayı Piyasası Ne Anlama Gelmektedir?

Ayı piyasası, genel olarak piyasaların karamsar bir pozisyonda olduğunu, fiyatların ise uzun bir süre daha düşüş trendini koruyacağının beklentilerinin yüksek olması durumunda sıkça kullanılmakta olan bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir finansal ürünün ayı piyasası içerisine girmiş olduğunu ifade edebilmek için, öncelikle ana trendin aşağı yönlü bir düşüş trendi içerisinde olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir önceki tepe seviyesinden de yüzde 20’lik oranda aşağı yönlü bir hareket gerçekleştirmiş olması gereklidir.

Ayı Piyasası Nasıl Meydana Gelir?

Ayı Piyasası, yatırımcıların para piyasaları hakkında beklentilerinin kötümser bir biçimde olduğunu, işsizliğin arttığı ve ekonomik daralmanın meydana geleceğini ifade etmek için kullanılır. Ayı piyasasında geleceğe yönelik bir şekilde kötümser beklentiler mevcuttur. Bunun yanı sıra giderek az sayıda yatırımcı alış işlemi gerçekleştirmesi sebebiyle varlığın sahip olduğu fiyatlandırmadaki sürekliliğin arz olacağı ve bunun sonucu olarak düşüş sürecine girilmesidir.

Düşüş trendine giren varlık fiyatları ve yüksek işsizlik oranı para piyasasının belirlenmesinde en önemli faktör olarak kabul edilmektedir. Ayı piyasasının ne kadar süreceği ile ilgili genel bir fikir sunulamıyor olsa da, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendini koruyacağı beklentisi hakim olur. Ayı piyasası etkisi altına giren piyasadaki ürünlere yönelik taleplerde ciddi oranda azalır. Bu durumda düşüşün uzamasında büyük bir rol oynar.