Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Zeugma İle Metaverse’e Adım Attı

Her geçen gün popülerliğini daha da arttıran metaverse evrenine Türkiye’den birçok şehir katıldı

Her geçen popülerliğini daha da arttıran evrenine Türkiye'den birçok şehir katıldı. Bu şehirlere en son eklendi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de metaverse evrenine giriş yaptığını duyurdu.

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep'teki Antik Kenti'nden çıkarılan Dionysos Evi, metaverse'e taşındı.

Gaziantep'teki Zeugma Dionysos Evi Metaverse'e Taşındı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yıl boyunca binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Zeugma Mozaik Müzesi'nde yer eserlerin metaverse aracılığıyla ortama taşınması amacıyla çalışma başlattı. Bu bağlamda ilk olarak Zeugma Dionysos Evi, 3 boyutlu tasarlanarak metaverse ortamına eklendi. Böylece insanlar, Zeugma Dionysos Evi'ni sanal gözlüklerle gezebilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gezegen Evi'nde gerçekleştirilen “Metaverse Dünyasına İlk Adım” programında yaptığı konuşmasında, çağa uyulmayıp bilgi ve teknolojinin iyi kullanılmaması halinde yarının Türkiye'sinin gençlere hazırlanamayacağını söyledi. Şahin, şu açıklamalarda bulundu;

“Medeniyetler tarihini inceleyin, kim o dönemin bilgisini ürettiyse o dönemin sözünü söylüyor. Bu Selçuklu'da, Osmanlı'da da ve bugün de böyledir. Bugün Silikon Vadilerini kuranlar dünyanın sözünü söylüyor. Geleceğini dünyasını bugün görüp gereğini yapanlar inşa edecek.”

“Metaverse İmkânlarla İstediğiniz Şeyi Size Yakınlaştırıyor”

Şahin, bu anlamda kentte teknolojiyi iyi kullanmaya çalıştıklarını dile getirerek bu doğrultuda Zeugma Anti Kenti'nde önemli obje ve eserlerin çıkartıldığını ve bu eserlerin metaverse'e taşındığını söyledi. Şahin, şöyle konuştu;

“Roma döneminin en iştihamlı dönemini Zeugma'da görebilirsiniz. İnsanların zamanı olup da yerinde görme fırsatı olmuyor. Metaverse size dijital imkanlarla isteğinizi size yakınlaştırıyor, merak uyandırıyor, gelme merakı uyandırıyor. Bilim, ve kültür teknolojiyle birleşecek. Kültürel mirası teknolojiyle buluşturacağız yeni dönemdeyiz. 5 antik kentiyle han, hamam, müzeleriyle Gaziantep metaverse ile buluşuyor.”