OpenAI’a Veri Kullanımı Nedeniyle Dava Açıldı

Bir hukuk bürosu, OpenAI’ın internetteki kullanıcı verilerini usulsüz olarak kullandığı sebebiyle dava açtı.

Bir bürosu, OpenAI'ın internetteki verilerini usulsüz olarak kullandığı sebebiyle açtı.

Son dönemde tüm dünyayı kasıp kavuran OpenAI‘ın ChatGPT'si hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. Bu iddiayla birlikte şirkete toplu bir dava açıldı.

OpenAI'a İzinsiz Veri Kullanımı Sebebiyle Toplu Dava Açıldı

Meşhur sohbet robotu ChatGPT'nin dünyayı kendine hayran bıraktığı bugünlerde, şirket OpenAI için durum biraz kötüleşebilir. Bir hukuk bürosu şirkete internetteki verileri izinsiz kullanıp işlediği gerekçesiyle toplu dava açtı.

Kaliforniya'nın kuzey bölgesindeki bir federal mahkemede, bir hukuk firması olan Clarkson tarafından açılan dava, Open AI'nin ChatGPT modelini, ın izni olmadan milyonlarca sosyal medya yorumu, blog gönderisi, Wikipedia makalesi ve aile tariflerinden elde edilen verilerle eğittiğini iddia etti. Bu durumda OpenAI, milyonlarca internet kullanıcısının telif haklarını ve mahremiyetini ihlal etmiş olur.

Davada yer 16 davacı OpenAI'ın ChatGPT ile etkileşimlerden elde edilen özel bilgilere dışı bir şekilde eriştiğini iddia etti. Eğer bu iddialar doğrulanırsa, OpenAI, Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanım Yasası gibi web kazıma davalarında önemli bir yasa ihlaliyle suçlanmış olacak. da davada sanık olarak adlandırıldı, çünkü OpenAI'ın önemli bir yatırımcısı olarak yer alıyor.

Dava ayrıca, OpenAI ürünlerinin “kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler de dahil olmak üzere, her yaştan çocuklar da dahil olmak üzere yüz milyonlarca internet kullanıcısının özel bilgilerini, onların bilgilendirilmiş rızaları veya bilgileri olmadan kullandığını” iddia etti.

Clarkson açıklamalarında şunları dedi:

“Open AI, milyonlarca kişinin önceden belirsiz kişisel verilerini toplayarak ve bunları değişken, test edilmemiş bir geliştirmek için kötüye kullanarak herkesi hesaplanamaz ama sorumlu veri koruma ve kullanımının herhangi bir ölçüsü tarafından kabul edilemez bir risk bölgesine soktu.”